Tüm kurumlar, kullanışlı ve yüksek kaliteli bilgiyi, bilgi arayanların kolay ulaşabilecekleri formatlarda sunmaya çalışıyor. SEO danışmanları ise, müşterilere, yüksek sıralamada konumlanmaları için yardım etmeye çalışıyor. Biz aşağıda sıralanmış olan SEO Etik Kurallarına, kendi isteğimizle tamamen bağlı kalıyoruz.

 • Hiçbir SEO danışmanı, bir müşteriye kasten zarar vermez. Herhangi bir müşterinin sitesinin arama motoru indeksinden veya dizininden silinmesi, ya da boş bir halde yayınlanması gibi, devam etmekte olan herhangi bir teknoloji veya prosedürün (ilgisizce) müşteri aleyhine kullanılması da bunlara dahildir. Standartlara uymayanlar, Robots Exclusion Standard’a bildirilmeli.
 • Hiçbir SEO danışmanı, bir arama motoru veya dizininin, özellikle uyulması şart koşulmuş ve vurgulanarak yayınlanmış kurallarına, bilerek karşı gelmez. Kurallar ve politikalar değiştikçe ( ki çoğu zaman değişir), SEO danışmanları, tüm müşterilere karşı sorumlu oldukları için, acilen bu değişime ayak uydururlar. Kurallar yeterince açık değilse, potansiyel zarar verici teknolojiyi kullanmaya devam etmeden önce, o konuyla ilgili bir açıklama beklerler veya açıklamayı bulmaya çabalarlar.
 • Hiçbir SEO danışmanı, bir müşteriyi bilerek kırmaz veya onu kandırmaya çalışmaz. Bir arama motorunu kullanan kişi, asla o arama motorunda verilen bilgi ile tuzağa düşürülmeye çalışılamaz. Veya müşterinin sitesini arama motoru vasıtasıyla ziyaret edenler, siteye giriş sırasında mağdur durumda bırakılamaz. Buna arama motoruna yazılan kelimenin, müşterinin web sitesi için belirlenen kelimelerden olmaması da dahildir.
 • Hiçbir SEO danışmanı, bilerek kanunlara karşı gelmez. Uluslar arası ve yerel anlamda, herhangi bir telif hakkının, ticari markanın, hizmet markasının ihlali veya herhangi bir kanunun ihlali de buna dahildir.
 • Hiçbir SEO danışmanı, yanlışlıkla bir müşteri sitesinin içeriğini diğer kişilerle paylaşmaz. Bir web sitesinin farklı sürümleri bile, farklı müşterilerle paylaşılamaz. Tabi, eğer bu bilgi, bölgesel faktörler (ör: dil) veya ürünlerin kendine has özellikleri gibi sebeplerden ötürü, web tarayıcısının gerekleri için paylaşılmıyorsa. Genel olarak, belirli bir URL için getirilmiş olan BÜTÜN teklifler, sadece tek bir HTML olarak web sunucusu tarafından sunulmalıdır.
 • Hiçbir SEO danışmanı, başkası tarafından yapılmış bir işi kendisininmiş gibi sunamaz. Bir işin bir kısmını veya tamamını kendisinin gibi göstermez. Bir SEO danışmanı, asla bir işi bir kurumun izni olmadan, birebir kopyalamaz ( orijinal işi yazması gerektiği durumlar hariç).
 • Hiçbir SEO danışmanı, kendi yeteneklerini, eğitim durumunu, deneyimlerini, performans standartlarını, sertifikalarını, kendisine ait müşteri grubunu, tecrübelerini asla yanlış veya yanıltıcı şekilde açıklayamaz. Projelerin zaman çizelgeleri, performans hikayeleri, şirket kaynakları (çalışanlar, donanım, özel ürünler) ve müşteri listeleri gibi rakamlarla belirtilmesi gereken konular da bunlara dahildir. SEO danışmanları tarafından gizli tutulması gereken ve açıklanmamasının makul sebebi olan bazı konular ise, gizli tutulabilir.
 • Hiçbir SEO danışmanı, diğer bir kurum ile daha önceden olan ilişkileri dolayısıyla, başka bir kuruma çelişkili davranışlar sergileyemez. Kendi çıkarları için, bir kurumla ilgili bir uygulamada, diğer bir kurumla ilgili anahtar kelimeler kullanmaz. Tüm müşteriler, eşit olarak ilgi görür ve Arama Motoru Optimizasyonları sonucunda olabilecek en iyi eşit emek ile hizmete tabi olurlar.
 • Hiçbir SEO danışmanı, aşırı sayıda müşteri beklentilerini aynı anda karşılamaya çalışamaz. Aynı anahtar kelimeler için rekabet içinde olan ve arama motorlarında en üst sırada olmak isteyen müşterilerin hepsini kabul edemez. Makul bir sayının üzerine çıkamazlar. Arama motorunun bilinen koşulları, müşteri siteler ve rekabet de göz önünde bulundurulursa, sonuçlardan beklenenden uzun süre sonra verim alınabileceği unutulmamalı.
 • Tüm SEO danışmanları, müşterilerine hem iç hem de dış uyuşmazlık çözümleme prosedürlerini sunmalıdır. Buna, birincil web sitelerinde, adres ve telefon numarası yayınlama, danışmanın web sitesine görünür bir şekilde yerleştirilmiş üçüncü kişilerle uyuşmazlık çözümleme linkleri ve uyuşmazlık çözümleme ile ilgili açıklamaları olan bir kontrat da dahildir.
 • Tüm SEO danışmanları, destek belge ve ekstra bilgi verildiği müddetçe, müşterilerini kimliklerini saklamak ve gizliliği korumakla yükümlüdürler. SEO danışmanlarının çalışanları, müşterileri zarara uğratacak tüm bilgileri saklamak durumundadırlar. Belge ve müşteri listesinde bulunan özel logolar, basın bildirileri ve diğer yardımcı bilgiler, müşterilerle özel olarak yapılmış anlaşmalar olmadığı müddetçe yayınlanmaz.
 • Tüm SEO danışmanları, müşterilerinin en iyi sıralamaya yükselmeleri için ellerinden geleni yapmak durumundadırlar. Müşteriler, SEO danışmanlarına, arama motorlarına dahil olmak veya oradaki sıralamada üstlerde yer almak için ücret ödüyorlar. SEO danışmanları, değişen arama motoru teknolojileri, rekabet ve müşteri web sitelerinin gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, en yeni metot ve teknolojilerle, müşterilerini sıralamalarda yukarıya taşımakla görevlidirler.